- Raspeta domovina
- Između Pešte, Beča i Beograda
- Sjećanje na dobro i zlo
- Suvremena književna republika
Prvi dio Povijesti hrvatske književnosti obuhvaća razdoblje od prve slavenske pismenosti, Baščanske ploče, pojave pjesništva, Jurja Šišgorića, Š. Menčetića, Marulića,Hektorovića, Lucića, Zoranića, Držića, Gundulića, Palmotića, Vitezovića – sve do ilirizma i programa ilirskoga preporoda.
Drugi dio Povijesti hrvatske književnosti opisuje razdoblje od ilirizma, Stanka Vraza, Petra Preradovića, Mažuranića, Perkovca, Šenoe, Jorgovanića, Kozarca, Kovačića, Kranjčevića, Matoša i Nazora. Slijede kratki podaci o Kamovu, A. B. Šimiću, Begoviću i Krleži. Knjiga završava Cesarićem i mladim Andrićem.
Treći dio Povijesti hrvatske književnosti ne slijedi kronološki i povijesni razvoj naše literature nego se autor poigrava raznolikošću tema i autora. Pri tome je uvijek britak, različit i drugačiji od mnogih kritičara pa će i ova polemična knjiga izazvati različite ocjene.
U četvrtom dijelu Povijesti hrvatske književnosti nalazimo neke polemičke teme i autore koji su svojim djelima dobili različite suprotne kritike . Tu će se pronaći naslovi: Jakša Fiamengo uglazbljuje more, Ivan Tolj, pjesnik preglasnih rečenica, Kazalište u potrazi za piscima. Uvijek polemičan, izazovan i osoben i ovom će knjigom Prosperov potaknuti na promišljanja i različitosti.