Hrestomatija; ključni tekstovi o ideologiji, njezinu usponu i padu
S korica:
Ova knjiga predstavlja zbirku tekstova koji reprezentiraju vrlo raznovrsna iskustva komunizma. U njoj su sažeti izvadci Marxovih radova ali i svjedočenja onih koji su tu ideju živjeli, u povijesnom luku od 1917. do pada Berlinskog zida. U njoj su i neke važne refleksije fenomena, od Česlava Miloša koji je objasnio sustav masovne mimikrije (,,ketman”) do Aleksandra Zinovjeva, koji je dao jedno od najoriginalnijih tumačenja staljinizma uopće.
Sovjetska komunistička država i lager,,realnog socijalizma” tjerali su zapadni kapitalizam na mnogo veće socijalne ustupke no što bi ih bio spreman dati da nije bio suočen s tom prijetnjom. Ovdje su prikazane obje strane socijalizma – od silovite sovjetske modernizacije u nevjerovatno kratkom vremenu (Rusija je za 20 godina obavila posao koji je na zapadu trajao nekoliko stoljeća) do prikaza goleme cijene tog razvoja, koji je počivao na strahu, odricanju i robovskom radu milijuna političkih utamničenika ali i običnih građana. Rezultati Prve petoljetke su impresivni jednako toliko koliko su zapisi Karla Štajnera, Varlama Šalamova, Aleksandra Weissberg Cybulskog ili Vlade Dapčevića užasavajući. Iskustva komunizma su ekstremna.
Negdje dvadesetih Miroslav Krleža – još zanesen Oktobrom i Lenjinom, navodi kako su boljševici u kratkom roku sagradili četrnaest tisuća škola; to je, nema nikakve sumnje, pravo čudo, kao što je čudo i „arhipelag gulag. Anton Antonov Ovsejenko tvrdi da u te škole djeca kulaka nisu imala pristupa. Kulak – to je bio seljak koji ima četiri, pet krava. Komunizam je carstvo proturječja. U njemu – obrnimo Kanta – vladaju antinomije čistog bezumlja. Čim odete prema jednoj točki sustava, na neku ekstremnu poziciju, odmah vam biva vidljiva neka druga, jednako radikalna, ali posve suprotnog predznaka.
Namjera priređivača, sasvim je jasno, nije bila dati cjelovitu povijest ideje, već osvijetliti fenomen sa što više pozicija, najčešće biografskom ili monografskom literaturom koju su ispisali ljudi koji su komunizam testirali vlastitom kožom. Oni najbolje znaju o čemu se tu radi.